Тепловий насос для опалення та кондиціонування — це сучасне опалювальне обладнання, яке використовує альтернативні джерела енергії. Для цього пристрій витягує теплову енергію з навколишнього середовища — повітря, ґрунту або водних ресурсів. Далі вона передається в контур опалення, який і відповідає за підвищення температури повітря в приміщеннях конкретної будівлі.
Кондиціонування тепловим насосом (ТН) користується на сьогодні відповідним попитом передусім через те, що він дозволяє не лише опалювати будинки та підігрівати воду для побутових потреб, а й охолоджувати кімнати в літній період під час спеки. Таким чином, цей пристрій поєднує в собі функції трьох окремих пристосувань: опалювального котла, спліт-системи та бойлера. Саме тому його покупка — це справді ефективне інвестування фінансових коштів, яке протягом короткого часу повністю окупається.
Що таке пасивне охолодження?
Охолодження та кондиціонування тепловим насосом може відбуватися в двох режимах: активному та пасивному. Між ними є певні суттєві відмінності, в яких обов’язково варто розібратися перед покупкою обладнання.
Пасивне охолодження, яке також називають природним, передбачає виведення надлишків тепла з кімнати будівлі за допомогою теплоносія. Якщо в домі встановлений ґрунтовий ТН, надлишкове тепло спрямовується назад у свердловини (або ж ґрунтовий колектор). У цій ситуації компресор не запускається. Працюють лише циркуляційні насоси. З цієї причини енергоспоживання системи є мінімальним. Увімкнення ТН відбувається виключно в тих випадках, коли потрібен підігрів води.
Під час роботи, спрямованої на пасивне охолодження, застосовуються окремі контури. Їх можна реалізувати на основі таких пристроїв, як:
- вентиляторні фанкойли (конвектори);
- трубні теплі підлоги;
- системи обігріву через стіни та стелю.
Ефективність ґрунтового ТН при пасивному охолодженні залежить від його типу та якості використовуваного контуру. Якщо холодним джерелом виступає ґрунт, найвищий рівень продуктивності спостерігається наприкінці опалювального сезону. Після цього ґрунтовий контур починає насичуватися теплом, що призводить до зниження ефективності охолодження приміщень.
Особливості активного охолодження
Під час кондиціонування тепловим насосом, спрямованим на активне охолодження кімнат, застосовується компресор. Для того щоб випаровування та конденсація в ньому змінювалися місцями, передбачено перемикач трьох- або чотириходовий клапан. Оцінка потужності обладнання за холодом називається фахівцями холодопродуктивністю.
Під час встановлення в домі ґрунтових насосів «розсіл-вода» надлишкове тепло з приміщень відводиться в відповідні глибокі свердловини. Замість них може застосовуватися ґрунтовий колектор. Є можливість створення систем, за допомогою яких переміщена надлишкова теплова енергія буде використовуватися для підігріву води для побутових потреб, наприклад, у басейні. Таким чином, можна зробити ефективність обладнання максимальною.
Якщо в домі встановлений повітряний тепловий насос, він здатний регулювати рух теплоносія за допомогою відповідного клапана. У такому випадку надлишкове тепло компресором відводиться з кімнат на вулицю. У цій ситуації теплообмінник зовнішнього контуру здійснює передачу тепла в навколишнє середовище. Натомість теплообмінник кімнатної води функціонує як випарник. Система повітряного ТН проста в монтажі: її легко встановити в новому домі або ж інтегрувати в вже існуючий трубопровід теплопостачання.
Використовувані системи холодопередачі
Опалення та охолодження приміщень може відбуватися за допомогою кількох систем, таких як:
- Приховані в підлозі, стелях і стінах системи розгалужених розводок. Вони є повністю безшумними, незважаючи на те, що в них циркулює теплоносій у вигляді холодної води. Для того щоб на трубопроводах не утворювався конденсат, монтаж вкрай важливо виконувати у чіткій відповідності з правилами та рекомендаціями виробника обладнання. Охолодження водяними підлогами найчастіше використовується в невеликих за площею приміщеннях. Що стосується питомого навантаження охолодження, воно в таких випадках становить близько 25 Вт/м2.
- Системи фанкойлів. Вони відрізняються своєю більшою ефективністю в порівнянні з вище описаним способом обігріву та охолодження приміщень. На сьогодні використовуються різні види виконання фанкойлів: на 2 або 4 труби. Відповідно, вода в них може циркулювати через 1 або 2 теплообмінники. Під час її проходження через них відбувається віддача надлишкового тепла. Рівень шуму використовуваних у системі вентиляторів є мінімальним. Вони характеризуються високою потужністю та невеликим споживанням енергії. Для відведення конденсату в таких системах застосовуються конденсатовідводи. Щоб усунути ризик його утворення на трубопроводах з'єднання, останні додатково ізолюються.
Систему прихованих у підлозі розводок найкраще встановлювати в новобудовах або ж під час капітального ремонту будівель. Що ж стосується фанкойлів, їх можна встановлювати на стінах або підлогах, а також вони можуть бути універсальними. Такі пристрої мають невеликі габарити, привабливий дизайн і просте управління.
Переваги використання теплового насоса
Активне та пасивне кондиціонування за допомогою теплових насосів останнім часом набуває все більшої популярності через такі свої переваги:
- Економне енергоспоживання завдяки високому коефіцієнту перетворення енергії (СОР більше 5).
- Можливість використання системи для опалення, кондиціонування кімнат або ж підігріву води.
- Відсутність необхідності використовувати газ, що впливає на екологічність системи.
- Привабливий дизайн необхідного обладнання, включаючи фанкойли.
- Відсутність необхідності встановлення радіаторів, оскільки система здатна працювати як на охолодження, так і на опалення.
- Поєднання в одному обладнанні функцій кількох електротехнічних пристроїв.
Якщо ви хочете виконати охолодження через стелю, стіни або підлогу приміщення, тоді тепловий насос — це саме той пристрій, який вам потрібен!