Будівництво — справа серйозна та ґрунтовна, тому кожен етап цього процесу продумується заздалегідь. Проектування систем водопостачання та каналізації проводиться вже під час будівельних робіт. На цій же стадії ведеться підбір елементів для сантехніки та визначається остаточний варіант їх розміщення. Це важливо, оскільки пізніше змінити тип чи місце розташування сантехнічних вузлів буде складно, а окремих випадках — неможливо. На першому етапі проектування обговорюються всі деталі розміщення системи та визначається послідовність робіт.
Проектування водопроводу та каналізації проводиться виходячи з наступних даних:
- типу та параметрів кранів та змішувачів;
- передбачувані витрати води та кількість стоків.
З урахуванням цих даних здійснюється підбір перерізу труб, варіантів розташування водної магістралі, каналізації та сантехнічних вузлів з прив'язкою до конкретних приміщень.
Замовник надає цю інформацію самостійно або за допомогою дизайнерів. Інженер здійснюючи проектування водопостачання та каналізації, всі деталі своєї роботи в обов'язковому порядку погоджує з клієнтом.
Враховуючи дизайнерські ескізи, проектувальник визначається розміром труб. Проектування водопроводу та каналізації підбір їх перетину підбирається з урахуванням витрати води та швидкості її руху (в ідеалі - 40-60 см в секунду). Якщо діаметр труб не відповідатиме нормам, у процесі експлуатації вони турбуватимуть мешканців характерним шумом. Більш того, при високому тиску магістралі в місцях з'єднань може з'явитися текти. Враховується і такий момент, як одночасне користування всіма сантехнічними приладами. Натиск води в таких випадках не повинен значно змінюватися.
Для монтажу каналізації у приміщенні застосовуються труби 50 та 110 мм. При цьому діаметр 110 використовується для центрального стояки та унітазу. Труби 50 мм відводять стоки від ванн, кухонних мийок, душових кабін. При облаштуванні каналізації обов'язково необхідно передбачити монтаж фанової труби, яка встановлюється вертикально. Вона запобігає утворенню вакууму в каналізаційній магістралі та вихід у приміщення неприємних запахів.
Автономне водопостачання
Забезпечити автономне водопостачання можуть колодязь чи свердловина. Важливо знати, що вода у колодязі розташована на глибині 10-15 м., це не може гарантувати відсутності в ній бактерій та інших шкідливих мікроорганізмів. З цієї причини замовники зазвичай віддають перевагу свердловинам, які буряться на глибину до 70 метрів.
При підготовці до буріння враховуються глибина промерзання ґрунту, рівень розташування ґрунтових вод, склад ґрунту, відстань від свердловини до приміщення та очисного пристрою тощо. Проект буріння обов'язково передбачає кількість споживачів води, які мешкають у будинку.
Чому потрібний проект?

У водяному джерелі необхідно обов'язково враховувати ліміт. За існуючої проблеми її вирішують установкою розширювальної ємності-накопичувача. Така ємність (бак) ще й вирівнюватиме тиск води, що виключить гідравлічні удари в системі. Зазвичай як накопичувач встановлюють металевий бак місткістю від 80 до 150 л.
При проектуванні автономної каналізації необхідно передбачити обсяг стоків. Дуже важливо правильно розрахувати пропускну спроможність очисної системи. Вона залежить від кількості санвузлів і людей, що проживають у будинку.
Для переробки 500 л каналізаційних стоків рекомендується септик місткістю від 1500 л. Відходи переробляють бактерії. Якщо септик підібрати неправильно, природні нейтралізатори можуть не впоратися у повному обсязі зі своїм завданням.
Щоб не допустити застою стоків і появи запахів, проект системи каналізації враховує поглинаючу здатність ґрунту, інженером підбирається оптимальний варіант ухилу труби.
Проектування водопостачання передбачає розгляд системи водопідготовки. Вона виконує функцію очищення води від різних шкідливих домішок та робить її придатною для споживання.
Технічне приміщення
Проектування водопроводу передбачає визначення спеціального місця розміщення устаткування. В ідеальному варіанті це може бути окреме приміщення. У такому разі не турбуватиме шум від роботи механізмів, та й набагато простіше проводити технічне обслуговування системи. Устаткування для водопідготовки може поєднуватися з іншим обладнанням. Це дозволить раціонально використовувати технічне приміщення, яке можна обладнати в гаражі, коморі чи котельні. Для водопідготовки та водопостачання можна використовувати окремий блок автоматики.