Налаштування автоматики твердопаливного котла

З метою мінімізації трудовитрат для обслуговування котла та автоматизації управління процесом горіння котли твердопаливного типу обладнуються мікропроцесорним блоком управління, насосним пристроєм для циркуляції та відцентровим вентилятором, який нагнітає повітря до місця займання палива. Що дає налаштування автоматики твердопаливного котла (ТПК)?

У процесі експлуатації автоматизованого ТПК вдається досягти:

  • зростання ККД до 91%;
  • скорочення температурних коливань теплоносія від призначених користувачем параметрів;
  • паливо витрачається значно економніше;
  • котли можуть використовувати тверде паливо різних марок.

При використанні термостатичних регуляторів механічного типу не вдається забезпечити точні характеристики роботи твердопаливних котлів (ТПК). Через це все більша частина виробників таких пристроїв обирає автоматизовані рішення контролю (автоматика твердопаливного котла), засновані на контролюючому пристрої та вентиляторі-нагнітачі.

Автоматичний контролер і вентиляція забезпечують 40% приріст горіння.

Як працює автоматизований вентилятор

Atmos ACD 01Активність згоряння будь-якого палива пов'язана з обсягом повітря, що надходить у камеру згоряння. Управління твердопаливним котлом забезпечує можливість з високою точністю підтримувати потрібну температуру в опалювальній системі, а також інтенсивність згоряння.

Вентилятор безпосередньо нагнітає зовнішнє повітря в камеру.

Командо-контролер, керований програмою, регулює вентиляцію. Крім того, автоматика регулює спрацьовування насоса циркуляції відповідно до показань термостата.

Дані про стан обладнання надсилаються в контролюючий пристрій від різних датчиків.

Для роботи обладнання без аварій слід засвоїти вимоги до монтажу різних його компонентів, а також добре розуміти вимоги до регулювання різних показників.

Установка автоматики

Котел Viadrus E22 з автоматикоюДовірити монтаж і налаштування автоматики та системи повітроводів допустимо тільки грамотному професіоналу. Іншого способу забезпечити безпеку роботи обладнання не існує.

Вентилятор-нагнітач можна розмістити як зверху, так і знизу ТПК (відповідно до використовуваного способу горіння). Більшість сучасних котлів за замовчуванням передбачають місце для кріплення вентилятора. На котлах більш старих моделей його, як правило, встановлюють у дверцятах піддувала.

Контрольний пристрій, будучи електронним приладом, не переносить перевищення температури, це слід пам’ятати, обираючи для нього місце. Зазвичай блок управління твердопаливним котлом розміщують зверху або збоку ТПК, але не виключені й інші варіанти. Також слід розрахувати довжину кабельного з’єднання до різних допоміжних пристроїв і датчиків.

Регулювання режимів

Ті чи інші виробники контролерів використовують різні конфігурації «Меню». У зв’язку з цим при встановленні автоматики на твердопаливний котел потрібно налаштовувати й обирати режим відповідно до інструкції виробника. При цьому один і той самий принцип роботи об’єднує майже всі моделі, тож зазвичай слід регулювати наступні налаштування:

  • Нормативний температурний рівень, який підтримує автоматика.
  • Обсяг споживаного повітря або частота обертів крильчатки вентилятора.
  • Швидкість продування (спрацьовування вентилятора), необхідного для підтримки визначеного температурного рівня.
  • Частота продування (час між спрацьовуваннями), щоб не допустити перевищення температурного режиму.
  • Гістерезис – мінімальне зниження температури, що ініціює спрацьовування вентилятора.
  • Температурний максимум, який забезпечує спрацьовування насоса.
  • Температурний рівень, що відключає вентилятор і блокує надходження повітря в камеру.

Очевидно, що є сенс купити автоматику на твердопаливний котел. Відрегулювавши її параметри, ви досягнете функціонування ТПК під контролем автоматики, що забезпечує оптимальне управління твердопаливним котлом.